Tjelesna aktivnost i dijabetes – Uvod
Godinama rada sa klijentima, kao trener, sve više u svome radu imam upita o treniranju i dijabetesu. Poražavajuća statistika govori o tome da je dijabetes svakim danom sve prisutniji u društvu i to kod sve mlađe populacije. Da li tome doprinosi „neaktivan“ način života u kombinaciji sa „brzom“ -nezdravom ishranom, treba se zapitat?
No svakako su i to dobra dva uzročnika do dobivanja samog dijabetesa. Da li je to dvoje uopće spojiva kombinacija? Da li se smije -može trenirati s dijabetesom?
Što je dijabetes i kako ga liječiti?
Dijabetes (šećerna bolest) je sve većom pojavom u svijetu poznat kao bolest modernog doba. Iako je tjelesna aktivnost važnija kao preventivni oblik zaštite od pojave dijabetesa i osobe koje već boluju od te bolesti imaju višestruke koristi od aktivnosti. Vježbanje se ističe kao najbolji način regulacije tjelesne težine i kontrole inzulina. Ako bolujete od dijabetesa, onda znate da je vježbanje jedna od metoda liječenja.
Znate li uopće što je liječnik mislio pod tim „vježbanje uz dijabetes“? No pitanje je mogu li jednako vježbati dijabetičari s tipom 1 (T1D) i dijabetičari s tipom 2 (T2D)? Osobe koje boluju od T1D imaju mnogo manji uspjeh u liječenju i kontroli dijabetesa, dok kod T2D to nije slučaj. Dijabetičare najviše zabrinjava upravljanje glukozom u krvi za vrijeme vježbanja i pad glukoze (hipoglikemija).
Inzulinska pumpa kod T1D omogućava kontrolu glukoze za vrijeme tjelesnih aktivnosti i natjecanja. U vježbanju s dijabetesom važno je mijenjati intenzitet. Usvajanjem i provođenjem tjelesne aktivnosti se regulira glukoza, tjelesna težina i zdravlje.
Tjelovježbom protiv dijabetesa
Kontinuirana tjelovježba je iznimno bitan faktor za oboljele od T1D. Poboljšana kondicija, snaga mišića i osjetljivost na inzulin omogućavaju kvalitetniji život i manju mogućnost za razvoj posljedica. HIIT, jedna od popularnih metoda treninga, neće uzrokovati nagli porast glukoze (hiperglikemija), a utezi i velike težine smanjuju rizik pada glukoze (hipoglikemija). Aerobnim treningom se povećava kardiorespiratorna kondicija, čime se smanjuje osjetljivost na inzulin i poboljšava profil lipida.
Vježbanje poboljšava kontrolu glukoze u krvi kod T2D, smanjuje čimbenike rizika od srčanih oboljenja i doprinosi gubitku kilograma. Redovita tjelovježba može spriječiti ili odgoditi razvoj T2D. Također, snižava trigliceride, krvni tlak i utječe na inzulinsku rezistenciju. Vrijeme provedeno sjedeći treba svesti na minimum; potrebno se aktivirati svakih 30 minuta, neovisno o tome je li osoba na poslu. Takva preporuka se nikako ne odnosi na ono: „Gibam se ja na poslu i previše“.
U novije vrijeme sve se više naglašava pozitivan učinak veće mišićne mase na regulaciju šećera u krvi. Stoga bi dva do tri puta tjedno trebalo uključiti neki od oblika treninga jakosti i/ili snage te obuhvatiti sve veće mišićne skupine tijela, ali posebno mišiće posture (trbuha, leđa i nogu).
Grupni treninzi jakosti i snage u centrima kao i kružni treninzi s vodstvom su također dobar izbor ako su primjerenog intenziteta. U slučaju da osoba želi vježbati kod kuće, vježbe jakosti je moguće bez problema izvoditi težinom vlastitog tijela, stojeći, sjedeći ili ležeći i uz jednostavne rekvizite kao što je čvrsta stolica ili za malo više entuzijastične set bučica ili guma za vježbe s vanjskim opterećenjem.
HIIT (High Intensity Interval Training) povećava osjetljivost na inzulin i uspostavlja porast glukoze u krvi. Prednosti treninga izdržljivosti su: poboljšanje kontrole porasta glukoze, otpornost na inzulin, regulacija krvnog tlaka i tjelesne težine. Za regulaciju inzulina preporučuje se vježbanje svaki dan ili svaki drugi dan. Pauze ne smiju biti prevelike među treninzima. Kombinacija aerobnog treninga i treninga snage se smatra idealnom za kontrolu glukoze.
Kada birate grupni i individualni program, trebate obavijestiti trenera o vašem zdravstvenom stanju. Osim što se trener na taj štiti od mogućih komplikacija koje mogu nastati, istovremeno činite sebi uslugu.
Na kraju najvažnija napomena: ako se glukoza u krvi ne kontrolira redovito, propisno i dobro – treba izbjegavati tjelesnu aktivnost.
Treniraj PAMETNO, i posveti svome tijelu potrebno, da ŽIVIŠ kvalitetnije!