Kondicijski trener

Kondicijski trener – što radi ili ne radi?

Kondicijski trener – koja je njegova uloga?

Kondicijski trener je osnovni stup u kondicijskoj pripremi. Postoji velik broj trendova u kondicijskoj pripremi koji dolaze. Svašta se zna staviti pod tzv. funkcionalni trening. Kako odabrati prave stvari? Kako koristiti različite tehnologije treninga i ukomponirati ih? Kako vidjeti što je dobro a što nije? Koji treneri dobro rade a koji rade alibi stvari?

Imamo nekoliko grupa trenera i nekoliko situacija s kojima se susrećem u praksi.

Prvu grupu čine treneri koji odmah prihvate sve nove stvari i smatraju da je to bolje od onoga otprije. Da je stvarno tako ne bi se ponovno vraćao na velika vrata weightlifiting, gimnastika, atletika . U biti CrossFit koji je nova vrsta treninga nije novi nego kombinacija vježbi i metodike treninga koje su se koristile prije pa su malo zaboravljene.

Kondicijski trener – slika 1

U drugoj grupi  imamo trenere koji misle sa samo jednim alatom sve probleme riješiti, koriste samo jednu tehnologiju treninga. Što to znači? Laički objašnjeno da je to kao da vam dođe doma majstor popraviti klimu i ima sa sobom samo čekić. Vi ga pitate što je to, a on kaže to mu je alat s kojim popravlja sve. Od klime, bojlera, TV. Ne bi se baš složili s njime. Tako se često događa kad neki treneri misle da je sve u disbalansima i mobilnosti i da ce time rijesiti sve. Dizati 200 kg u čučnju jer je bio problem mobilnost a ne snaga. To ne znači da vježbe mobilnosti i rješavanja disbalansa nemaju prednost pred treningom snage. Imaju itekako, ali kad riješimo taj problem, onda idemo dalje, na pravi razvojni trening.

Kondicijski trener
Kondicijski trener – slika 2

Treća grupa trenera ali i vježbača su oni koji uspređuju različite tehnologije na način da tvrde da je njihov način bolji. Treba postaviti pitanje za što je bolji i koji je cilj tvoje metode i što želimo postići? Za powerliftera je bolje i važnije vježbanje s utezima nego za gimnastičara. Kod hrvača je bitno i jedno i drugo, a opet ovisi i o periodu u kojem se nalazi sportaš.

CrossFit je dobar program treninga ali njega stavljam pod trening rekreativaca jer je opći program a ne specifičan a bolji je od ostalih grupnih treninga jer sadrži najefikasnije metode treninga i pruža širok izbor vježbi. Ne moram objašnjavati zašto ćete biti spremniji ako trenirate CrossFit a ne Zumbu.

Nemojte opet to pomiješati sa CrossFit Games jer je to nešto drugačije, sport za sebe. Ovdje govorim o tome da li je weightlifitng bolji od vježbi na TRX-u. Naravno da je superiornija metoda, ali i TRX ima svoje mjesto u treningu. Druga stvar je koliko treneri koji koriste metode poput weightlifinga, girji i pliometrije znaju dobro tehniku, koliko razumiju što donosi i da li znaju naučiti vježbača. Vidio sam previše loših kettlebell swingova i nabačaja sa šipkom tako da smatram da loše izvedena „superiorna“ vježba može donijeti manje.

Kondicijski trener
Kondicijski trener – slika 4

Četvrta grupa je onih koji pokupe dobre sportaše (nebitno na koji način) i onda rade alibi preventivne, propriocepcijsko, funkcionalno, specifične treninge.  U biti imate dobrog sportaša s kojim ne radite nikakve razvojne treninge, ne utječete na njegov napredak nego jednostavno radite neke održavajuće (ako ih uopće možemo tako nazvati) treninge i molite se Bogu da sve bude dobro u nedjelju (da odigra dobro utakmicu il teniski meč), kad bude dobar rezultat onda možete pričati o tome kako imate neke posebne, čarobne vježbe koje čine čuda.

Moj savjet je da proučite jako dobro sve tehnologije treninga i one koje ne korisitite (proučio sam i Gymstick i Staby, a pilates i yoga isto imaju mjesto u kondicijskoj pripremi) te da sve uklopite u slagalicu svoje filozofije treninga.  Ne morate odmah, obogatite svoj opus treninga s vremena na vrijeme, ne ide ništa preko noći.

There are no office hours for champions. – Paul Dietzel

Kondicijski trenerNapisao: Marino Bašić, Basic Gym One

Video – kondicijski trener

Pročitaj još: Vježbe za trening i kako ih odabrati?

Scroll to Top
Scroll to Top