Vježbe za trening, odnosno kako ih pravilno odabrati, najveći su izazov za svakog rekreativca kada uđe u dvoranu, teretanu ili vježba kod kuće. Postoje određene stvari koje trebate gledati prilikom odabira vježbi.
Prvo trebate gledati odnos RIZIK – DOBIT. Neke vježbe su odlične i možda ih možete napraviti ali to ne znači da ih i trebate raditi ako vas donose više opasnosti i moguće povrede nego napretka. Postoje vježbe koje spadaju u akrobacija, majstorija, štos (eng. stunt) što je jako OPASNO npr. kaskaderi i sl. zatim vježbe koje možemo staviti pod podvig, demonstracija sile (eng. feats) što je NEPOTREBNO npr. zastava, „križ“ na karikama.
Nemojte da vam postizanje toga bude cilj. Ako mislite da ćete imati dobro izgrađene trbušnjake i biti snažni ako jednog dana napravite „zastavu“ onda se varate. Kod takvog elementa je potreban visok nivo jakosti ali igraju ulogu i građa tijela (ako ste niži i lakši tada ste u prednosti) zatim znanje kako kontrolirati tijelo a osim toga vam treba previše vremena i mogućih povreda da bi došli do toga. Postoje puno bolji i sigurniji načini za postizanje dobre fizičke forme.
Sljedeća stvar kod odabira je da što je više vježba opća to ima bolji transfer na svakodnevne aktivnosti i sport. To znači da je puno više mjerljiva vaša jakost i snaga kod mrtvog dizanja i čučnja nego trzaja u olimpijskom dizanju. Razlog je taj što vam za olimpijsko dizanje treba puno više vještine i drugih sposobnosti poput mobilnosti.
Zbog toga se može desiti da netko tko je puno jači od vas manju težinu digne u olimpijskom dizanju utega ako vi imate bolju tehniku izvedbe.
Vježbe za trening – Odabir prema pokretima
Prilikom odabira vježbi treba uzeti u obzir i pokrete koji trebaju biti zastupljeni u svakom treningu. Svaki trening treba podijeliti prema pokretima.
- Potisak – vertikalni i horizontalni
- Privlačenje – vertikalno i horizontalno
- Rotacija – kuk i kralježnica
- Donji dio tijela: vježbe pregiba kukova i vježbe čučnja
- Kretanje – trčanje, hodanje, skokovi, puzanja, skipovi, poskoci, penjanja
Uz navedene pokrete imamo nošenja i vježbe koje zahtijevaju vještinu te kretanja.
Način treninga se može mijenjati s pojedinom vježbom na puno načina. Tempo tj. Ekscentrična (negativna) ili koncentrična (pozitivna) faza mogu biti brže ili spore. Kompleksnost se odnosi na kombinaciju više zglobova i mišića, kombinacija pokreta u više osi i kombinacija više pokreta. Metabolički zahtjev se odnosi na stres koji radimo našim mišićima, smanjivanje vremena pauze, promjena redoslijeda vježbi, povećanje volumena treninga
Postoji još puno stvari koje trebamo uzeti u obzir od starosti, cilja, prijašnjih povreda, ograničenja uvjetima i vremenom.
Pročitaj još: Bodyweight Trening – Istine I Zablude