Da li ste trener ili fizioterapeut ili doktor? – Uvod
Da li ste trener ili fizioterapeut ili doktor? Sigurno da ste si i sami mnogo puta postavili ovo pitanje. Trener bilo da trenira rekreativca, sportaša, dijete, neku sportsku ekipu ili vodi grupni trening ima puno zadataka koje mora ostvariti. Kad govorimo o rekreativcima tada je na prvom mjestu zdravlje, zatim da se dobro osoba osjeća na treningu, izgradnja i „učvrščivanje“ mišića i gubitak potkožnog masnog tkiva.
Ako je riječ o treneru grupnih treninga tada isto radi ali naravno da ne može toliko individualizirati i napraviti kvalitetno s 20 ljudi kao s jednom osobom. Ako je riječ o treningu sportaša tada govorimo o poboljšanju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti koje su bitne za uspjeh u tom sportu.
To znači da je rezultat na prvom mjestu, treninzi se provode u odnosu na periodizaciju tj. raspored natjecanja i ovisno o uzrastu, ograničenjima ovisno o prijašnjim ozljedama, specifičnosti pozicije u ekipi ili ako je riječ o individualnom sportu, tipu igrača.
Naravno da trener bilo da je riječ o fitnes ili kondicijskom treneru ulazi djelomično u neka druga područja. Treba poznavati neke stvari iz fizikalne terapije, kineziterapije, poznavati vještine psihologije, sociologije ali mora znati da nije fizioterapeut, doktor niti psiholog.
Postoji veći broj tečajeva poput FMS-a (Functional Movement Screen) gdje vas nauče da napravite testiranje pa vidite nek disbalanse i daju vam neke savjete i vježbe kako to ispraviti. I ja sam to završio kao i moji treneri suradnici. To nije ništa novo jer postoji od šezdesetih godina prošlog stoljeća nego je samo posloženo i dobro marketinški popraćeno.
To je odlična stvar međutim kad dobijete rezultate većina trenera nema dovoljno znanja da se time bavi detaljnije. Ako želite biti trener i ujedno fizioterapeut onda to zahtijeva nekoliko godina izučavanja, ozbiljnog učenja i polaganja ozbiljnih tečajeva ili službene škole, fakulteta i sl. te još na to računajte praksu.
Ako vam nije jasno onda otiđite kod vrhunskog fizioterapeuta kao što ja često navratim kod Zorana Prše i Ivana Golubičeka pa kad gledam njihovu analizu sportaša ili rekreativca osjećam se kao da sam na tečaju a onda nakon toga slijede vježbe i terapije gdje koriste više različitih metoda i stvari i stvarno pomažu ljudima.
Trenerima koji idu na jedan tečaj i nauče jednu metodu misle da je to rješenje za sve a to nije istina. Usporedba je ovakva: da li je čekić dobar alat? Da, dobar je za zabiti čavao. Da li ćete s njime popraviti frižider ili zaviti vijak? Nećete jer trebaju drugi alati. Tako je i u fizioterapiji. Treba malo više znati da bi se u to ulazilo.
Zbog toga smatram da treneri ne trebaju biti fizioterapeuti a da fizioterapeuti ne trebaju biti doktori jer je u zadnje vrijeme baš to postalo trend. Treneri su zaboravili kakva im je uloga pa s ljudima rade 3 tjedna disanje i mobilnost a ne mijenjaju njihove sposobnosti.
Ne kažem da ne treba dijelom to raditi ali držite se onoga što vam je uloga, nemojte ulaziti u ulogu fizioterapeuta osim ako se ne mislite time ozbiljno baviti i educirati se u tom pogledu i cijeniti ostale struke pa će se onda cijeniti i vaša. Vi se isto ljutite kad se bilo tko proziva trenerom. Nije vam baš pravo kad netko malo sebe trenira ili izađe ne jedno fitnes natjecanje pa misli da je trener. Zbog toga poštujte druge da bi poštivali vas. Da bi mogli klijentu odgovoriti, potrebno je prvo odgovoriti sebi na pitanje: Da li ste trener ili fizioterapeut ili doktor?
Da li ste trener ili fizioterapeut ili doktor? – Napisao: Marino Bašić, Basic Gym One
Pročitaj još: Kako Ne Odustati Od Vježbanja