Ozljeda stražnje lože je termin za koji ste sigurno čuli. Bilo da ste sportaš ili rekreativac sigurno ste čuli da je netko od vaših prijatelja, suigrača ili poznanika doživio problem koji nazivamo ozljeda stražnje lože. Možda ste ju i vi sami čak imali. Nije nimalo ugodna i dosta je česta s toga pročitajte u nastavku faktore rizika koji dovode do ozljede i načine kako ju spriječiti.
Ozljeda stražnje lože najčešća je ozljeda u sportovima koji zahtjevaju veliku brzinu i promjene smjerova kretanja poput nogometa, košarke, ragbija, atletike i američkog nogometa. Istraživanja govore da povrede stražnje lože predstavljaju čak 37% svih povreda, štoviše jedan od glavnih problema je stopa ponovog ozljeđivanja unutar jedne godine od prve povrede, a posebice u prvih mjesec dana nakon povratka na teren. Nešto manje od 1/3 svih povreda ponove se kroz godinu dana nakon ozljede i često su teže za rehabilitaciju.
Ozljeda stražnje lože – Faktori rizika
Popis fakora rizika je poprilično velik. (slika 1.)
Jedan od njih je i mehanika trčanja. Većina istraživanja govori da se povreda stražnje lože prilikom trčanja dešava u zadnjem dijelu faze zamaha. Zašto baš tamo? Mišićna aktivacija prilikom zadnje faze zamaha je najveća, samim time mišić je u najizduženijem položaju i pod najvećim je opterećenjem. Na fazu zamaha se nadovezuje faza stajanja. Ove dvije faze često se stavljaju pod jedno „stance to swing phase“ i u njoj se sportaš odražava od podloge te je također opterećenje na mišiće stražnje lože veliko. (slika 2.)
Nadalje, umor je veliki faktor ozljeda stražnje lože. Umor nam smanjuje stabilnost koljena, lumbo-zdjeličnu kontrolu, funkciju mišićno-tetivnog aparata i samim time narušava kompletnu biomehniku tijela. Pokreti koje izvodimo pod umorom nisu isti kao i pokreti kada smo svježi, što rezultira smanjenim pokretima u kuku, gubimo kontrolu zdjelice te nam zdjelica ide prema naprijed i samim time izdužuje mišiče stražnje lože i čini ih ranjivijima na povredu.
Zadnji primjer je obuća koju nosimo. Naime, ako je uska stisne nam stopalo povlači plantarnu fasciju koja se stisne i povlači stražnju ložu koja je onda napeta. Principom Anatomy Trains-a stopalo, list, stražnja loža, leđa pa sve do glave je jedna fascijalna linija čiji nabrojani segmenti mogu povlačiti jedan drugog i biti faktor rizika za povredu.
Principi koje možete koristit kako bi smanjili šansu za povredu su sljedeći
2. Imajte pravilnu i uravnoteženu prehranu.
3. Radite trening snage.
4. Tjedno radite 1-2 treninga sprinta.
5. Pazite da vam obuća pristaje i da vam je udobna.
6. Pravilno se zagrijavajte pred trening ili utakmicu.
7. Radite higijenu mišično-koštanog sustava kod fizoteraputa.
Nikad u potpunosti nećemo moći spriječiti povrede. U profesionalnom sportu nije pitanje hoće li se onda desiti, nego kada će se desiti. Sve u svemu, na ozljede lože utječe mnogo čimbenika te samom svjesti o fakorima rizika možemo učiniti dosta.
Pročitaj još: Grupni Trening Kao Idealna Opcija Za Postizanje Optimalnih Rezultata U Dvorani
NAPISAO: Matija Grežina bacc. physioth.
Basic Gym One – Vrbovec
Prva franšiza Basic Gym One