Jakost i snaga

Jakost i snaga – osnovne razlike

JAKOST i SNAGA dva su različita pojma, te sukladno tome postoje različite metode treniranja obaju pojmova, odnosno sposobnosti.

Kroz svoje godine rada s klijentima, sve više uviđam potrebu da sa istima radim više na jakosti koliko i na samoj snazi.
Većina tih istih vježbača rekreativaca nisu ni sami svjesni razlike između termina JAKOST i SNAGA, a svi bi prije svega htjeli biti SNAŽNI, Nažalost, večina vježbača ne zna razliku između te dvije sposobnosti, pa samim time i načina na koji se jedna i druga sposobnost treniraju i razvijaju.

KOLIKO SI JAK? KOLIKO SI SNAŽAN? KOJA JE RAZLIKA? IMA LI RAZLIKE?

IMA!!!

JAKOST i SNAGA pojmovi su koji se u konceptualizaciji treninga vrlo često spominju, no isto tako vrlo rijetko razjašnjavaju, te zbog toga često dolazi do zabune.

Najbolje je početi od početka.

Šta su jakost i snaga ?


JAKOST je, prema većini stručne literature sposobnost generiranja sile neovisno o jedinici mjerenja. JAKOST je često upravo ono na šta ljudi misle kada kažu da su radili trening SNAGE. Ipak, iako nisu isti pojmovi, korelacija postoji te ne može jedno bez drugog.

U fitness treningu JAKOST se kao sposobnost najviše koristi i trenira kako bismo uspješno pomaknuli veliko opterečenje na zadanom putu, tj. Da bi smo podigli što veće opterečenje prilikom jednog ponavljanja i tako obavili veliku količinu rada.

SNAGA je, kao i JAKOST, sposobnost generiranja sile, ali u što kračoj jedinici vremena. Kako onda trenirati SNAGU, a kako JAKOST?

Kao što sam već napomenuo, mnogi trening JAKOSTI smatraju treningom SNAGE. Trening JAKOSTI već dugo ima svoju formu. JAKOST se najčešće trenira sa velikim opterečenjem, malim brojem ponavljanja (najčešće 3-5) i dugim pauzama (najčešće 2 i više minuta). Trening SNAGE dakle, drugačija je priča.

Jakost i snaga

SNAGA se definira kao intenzitet obavljanja rada. To znači da bi smo bili snažniji u treningu, jednaki rad moramo obaviti većim intezitetom, tj. U kraćem vremenu. Cilj je dakle generirati silu u što kraćoj jedinici vremena. Uzmemo li malo opterečenje sigurno čemo ju moći savladati u što kraćoj jedinici vremena, no zbog slabog uključivanja komponente jakosti, neće doći dorasta snage. Uzmemo li pak preveliko opterečenje, isključit ćemo komponentu brzine. Optimalno je dakle naći umjereno, srednje opterećenje koje ćemo moći savladati umjerenom ili velikom brzinom.

Vježbe koje ulaze u te kategorije mogu se povezati u samostalan trening, ali su i odlična priprema za vježbe jakosti pa bi trebale u treningu doći nakon zagrijavanja kako bi smo potaknuli mišićne skupine kao i vježbe u serijama razvoja jakosti nakon toga.

Zaključak (jakost i snaga)

Svakako, zaključak ovoga je, da je dobar BALANS između SNAGE i JAKOSTI jedini način za siguran napredak i postizanje novih osobnih rekorda.

Sada kada znamo razliku između SNAGE i JAKOSTI možemo reći da je JAKOST ključna za funkcionalnost i napredak, bez JAKOSTI nema ničega, a pogotovo ne SNAGE.

Koliko si dakla JAK, a koliko SNAŽAN ???

fitness trener Romeo Raukar

FITNESS TRAINING SYSTEMS

Kako Ostati U Formi Poslije 35 Godine

Scroll to Top
Scroll to Top