Znači li upala mišića kvalitetan trening?
Zdravo svima! Znam da mnogi od vas vježbaju i daju sve od sebe da poboljšaju svoju formu, a zasigurno ste se već susreli s osjećajem upale mišića nakon treninga. To je osjećaj kojeg vjerojatno svi dobro znamo, ali znate li što upala mišića zapravo znači za vaš trening i oporavak? Jesu li mišićne upale znak kvalitetnog treninga i trebate li uvijek biti “upaljeni” nakon treninga? U ovom članku želim produbiti ovu temu i objasniti što mišićna upala zapravo znači.
Što je upala mišića?
Kada izvršimo fizičku aktivnost koja je intenzivnija ili drugačija od onoga na što je naše tijelo naviklo, mišići prolaze kroz proces nazvan mikrotrauma. Ovaj proces uzrokuje oštećenje malih vlakana unutar mišića, što dovodi do upale, poznate kao odgođena mišićna bol (Delayed Onset Muscle Soreness – DOMS). DOMS se najčešće javlja kada uključujete nove vježbe u trening, povećavate intenzitet ili mijenjate program treninga.
Zašto dolazi do upale mišića?
DOMS je rezultat mikro-traume mišićnih vlakana tijekom intenzivne tjelesne aktivnosti. Kad vježbate, vaši mišići rade protiv otpora (npr. težina utege, sila gravitacije), što uzrokuje mikroskopske suze u mišićnim vlaknima. Tijelo reagira na ove suze pokretanjem upalne reakcije kako bi popravilo oštećena mišićna vlakna. Ovaj proces popravka čini vaše mišiće jačima i otpornijima na buduće stresove.
Je li upala mišića znak kvalitetnog treninga?
Često se pretpostavlja da upala mišića znači da je trening bio učinkovit. No, DOMS nije pouzdan pokazatelj kvalitete ili učinkovitosti treninga. Dobar trening može rezultirati upalom mišića, ali nedostatak upale mišića ne znači da trening nije bio učinkovit. Također, stalna, dugotrajna ili ekstremna upala mišića može biti znak da previše forsirate ili da se ne oporavljate adekvatno između treninga.
Koja je “dobra” upala, a koja “loša”?
Umjerena upala mišića dan ili dva nakon treninga je normalna i obično pokazuje da su vaši mišići radili naporno. No, ako upala traje duže od par dana, postaje intenzivnija, ili uključuje druge simptome poput ekstremnog umora, to može biti znak pretreniranosti ili ozljede.
U zaključku, upala mišića je normalan dio procesa oporavka mišića nakon intenzivne tjelesne aktivnosti. No, važno je razumjeti da upala mišića nije pouzdan pokazatelj kvalitete treninga i da stalna, dugotrajna ili ekstremna upala može biti znak pretreniranosti ili ozljede. Kao trener i fizioterapeut, uvijek naglašavam važnost slušanja svog tijela, adekvatnog odmora i oporavka, te pravilne prehrane i hidracije kao ključnih faktora u postizanju svojih fitnes ciljeva.
Napisao: Matija Poljanec