UVOD
Kao mladog koondicijskog trenera koji je radi sa djecom u nogometu, to me je pitanje u pocetku dosta mucilo. Te sam kroz citanja razlicitih literatura te rada u praksi sa utezima sa djecom dosao do sljedeceg zakljucka. U prošlosti se često smatralo štetnim koristiti utege u programu treninga mladih osoba. Danas je to zastarjela zabrinutost koja se pokazala neutemeljenom.
Trenutna izjava o stavu NSCA (Nation Strength and Conditioning Association) o treningu s otporom za mlade glasi kako slijedi: “Unatoč zastarjelim zabrinutostima u pogledu sigurnosti ili učinkovitosti treninga s otporom za mlade, znanstveni dokazi i klinički dojmovi pokazuju da trening s otporom za mlade ima potencijal ponuditi uočljiv zdravstvenu i tjelesnu vrijednost za djecu i adolescente pod uvjetom da se slijede odgovarajuće smjernice za trening i da su dostupne kvalificirane upute kako izvoditi same vjezbe te njihov intezitet i volume izvodenja.”
TRENING TEMELJEN NA KOMPETENCIJAMA
Ako pošaljete hrpu djece u teretanu i kažete im da rade što žele, a da ih ne držite na oku, pošteno je reći da bi se vježbanje s utezima moglo pokazati opasnim. U nadziranom okruženju, trening otpora savršeno je siguran pod uvjetom da se program treninga temelji na sposobnostima, a ne na dobi.
Na primjer, ako mladi igrač ima 5 godina i može slijediti upute, on ili ona je kompetentniji od 10-godišnjeg igrača koji ne može slijediti upute. Vježbe uvijek moraju biti primjerene dobi, ali kompetencija, a ne dob, diktira koliko se sigurno vježbe mogu izvoditi.
Iz vlastitog iskustva kroz nogomet program treninga s otporom za mlade igrače mora biti osmišljen oko onoga što su pokazali da su sposobni učiniti, a ne samo prema njihovoj dobi. Ovisno o iskustvu s vježbanjem otpora, 15-godišnjak može biti sposobniji od primjerice 19-godišnjaka.
PREDNOSTI TRENINGA OTPORA ZA MLADE
Trening otpora može ojačati mišiće, tetive, ligamente pa čak i kosti. Poboljšanje gustoće kostiju velika je korist na primjer za mlade nogometaše, omogućuje igračima da sigurno apsorbiraju veliku silu i budu jači za duele, skokove, brži sa loptom i bez nje.
Djeci koja redovito skaču ili se penju se na primjer na drveće i padaju na tlo, kada to učine, kroz kosti će proći sila veća od njihove tjelesne težine. Biti podložan silama koje se javljaju u aktivnostima poput ovih također dovodi do povećanja čvrstoće i gustoće kostiju. Dakle, zapravo, mnoga djeca već rade neki oblik treninga otpora, samo poprima drugačiji oblik.
Baš kao u nogometu, ako se ne mogu nositi s tim silama, dogodit će se ozljede. Stoga je logično da će trening snage u kontroliranom okruženju pomoći u daljnjem povećanju snage i gustoće kostiju kod mladih igrača baš kao i kod zrelijih igrača. To se može učiniti istovremeno s podučavanjem optimalne i sigurne mehanike izvedbe vježbi. U tom smislu, nekorištenje treninga s otporom u programu treninga mladog nogometaša i općenito mladih sportaš u većini sportova daleko je opasnije nego njegovo korištenje.
MLADI SPORTAŠI – ZANIMLJIV MIT O DIZANJU UTEGA
Još jedan povezan mit je da će dizanje utega u mladosti usporiti rast. Ovo je mit koji je ovjekovječen zbog niskog rasta mnogih olimpijskih dizača utega. U stvarnosti, razlog uspjeha nižih dizača u odnosu na više dizače je to što imaju manju udaljenost koju moraju prijeći kada premještaju tešku težinu s poda u položaj iznad glave. Dizanje utega ne znači da ste niski, nizak je prednost za dizače utega i to je možda razlog zašto niži sportaši uspijevaju.
ZAKLJUČAK
Prethodna zabrinutost oko sigurnosti treninga s utezima s mladim sportašima temeljila se na pogrešnoj predodžbi da bi to negativno utjecalo na pravilan rast i razvoj. To jednostavno nije točno i osim ako dijete ne diže pretjerano teške utege bez nadzora, ne čini se nikakva šteta.
Napisao: Ilija Marić
Pročitaj još:
Snaga i jakost – u čemu je razlika i postoji li?
Afterburn efekt – što je i kako ga postići
Kako se motivirati i otići na trening?
Kettlebell swing