Funkcionalni trening – početci
Funkcionalni trening – što je i koje su njegove koristi kod pripadnika specijalnih jedinica širom svijeta, pozabavit ćemo se u ovom članku.
Kada čujemo riječ „specijalac“; „specijalni vojnik“; „policajac za specijalne namjene“, obično imamo predstavu o čovjeku koji je nadnaravnog i nadljudskog izgleda. Čovjeka koji ima preko 2 metra visine i 130 kilograma čiste mišićne mase. Vidimo akcijskog junaka nekog igranog filma kao što je to Michael Jay White u „Univerzalnom Vojniku“ ili Arnold Schwarzeneger u „Komandosu“, no realnost je sasvim nešto drugo ako ne i čista suprotnost od toga što vidimo u filmovima.
Kako je čovjekov organizam stvoren i „programiran“ za kretanje i fizičku aktivnost koja je kroz hiljade godina doprinijela preobražaju od čovjeka iz pećine do gospodara atomske energije, u toku svog historijskog preobražaja fizička aktivnost je bila sastavni dio čovjekovog života, nezaobilazna potreba i uz intelekt izvor njegovog neslućenog razvoja i progresa.
„Ako želiš da budeš jak – trči, ako želiš da budeš lijep – trči, ako želiš da budeš pametan – trči“. (Hipokrat).
Prvi počeci organizovanog tjelesnog vaspitanja potiču iz drevne Sparte u kojoj se školovanje djece, budućih ratnika, sastojalo pretežno od fizičkog vježbanja: trčanja, skakanja,bacanja, hrvanja i pesničenja. U Atini su djeca istovremeno učila gramatiku, muziku i gimnastičku školu, tačnije gimnaziju u kojoj su se u početku vršila razna vježbanja – osnovna aktivnost bilo je trčanje. U Rimu su visoke tjelesne sposobnosti postizane kroz gimnastičke vježbe, lov i rukovanje oružjem.
U vojsci fizičko vaspitanje postaje veoma značajan elemenat onda kada je rat počeo da odražava ciljeve politike. Pripreme vojnika za rat počinju u najranijoj mladosti. U starom vijeku fizičko vaspitanje je bilo prvobitno usmjereno na razvijanje: snage, brzine, strpljenja i skormnosti u prohtjevima; i tada se fizičko vaspitanje smatralo privilegijom za robovlasničku klasu, a obuhvatalo je: trčanje, mačevanje, plivanje, hrvanje, jahanje, gađanje – kamenom, kopljem i strijelom. Zadatak je bio da se vojnik uspješno pripremi i obuči u rukovanju oružjem, da bude dobar jahač, mačevalac, kopljanik. (Funkcionalni trening).
Prvi svjetski rat donosi nove izazove i nagovještava pojavu manevra koji nameće stalnu dinamiku, kretanje, promjenu pravca kretanja, položaja, korišćenje svih vremenskih, prostornih i materijalno tehničkih mogućnosti i uslova. Manevarsko ratovanje zahtjeva od vojnika i starješine veliko fizičko naprezanje, stalan pokret nošenja teške opreme i oružja, stalnu napetost – tenziju.
Imperijalistički ratovi dalje razvijaju vojnu misao i fizičkom vaspitanju se poklanja posebna pažnja za ratove u kojima se osvajaju i porobljavaju neprijateljske teritorije. Glavne komande fašističkih zemalja utječu na povojničavanje fizičke kulture, uz forsiranje onih oblika pogodnih za stvaranje kondiciono-sposobnih izdržljivih vojnika. (Funkcionalni trening)
I iskustva savremenih ratova ukazuju na permanentnu potrebu što intenzivnijeg bavljenja sportom i sportskom rekreacijom kako bi se vojnici i njihove starješine što potpunije pripremili da izdrže izuzetne psihološke i fizičke napore u eventualnom ratu. Ono je postalo svakodnevna obaveza vojničkog života i rada, čije se psihofizičke sposobnosti vrlo često ili svakodnevno provjeravaju i preduzimaju mjere za njihovo stalno poboljšavanje.
Dakle, kao što vidimo kroz samu historiju fizičko vaspitanje je bilo veoma bitno u pripremi vojnika i obuhvatalo je dosta disciplina (trčanje, skakanje, hrvanje, bacanja itd.) No, dosta historije. Idemo se malo osvrnuti na sadašnjost. Mnoge specijalne jedinice u svijetu poput Navy SEAL-a, BOPE-a, Ruskog Spetznatza, GIGN-a itd., teže ka tome da imaju jako psiho-fizički spremne i sposobne specijalce.
Stoga se sve više jedinica odlučuje upravo na funkcionalni trening koji obuhvata sve propozicije jednog sportaša i naravno nezaobilazne borilačke vještine. Sada da se vratimo na početak i stereotipnu sliku „specijalca“ – to je onaj dečko od 2 metra i 130kg mišićne mase.
Vizuelno, ali samo vizuelno takav individualac izgleda kao jedan jako spreman sportista koji sve testove fizičke spreme zadovoljava u maksimalnom broju bodova, ali ako malo realnije pogledamo da li čovjek takve konstitucije može imati odličan rezultat na Beep testu ili Kuperovom testu u trčanju (čast izuzetcima)?
Da li takva jedna gromada može bez poteškoća da prođe pješadijski poligon? Da li bismo mogli Hulka poslati na poslove prikradanja i osmatranja neprijateljske linije? Mislim da shvatate šta vam pokušavam reći. Svaki pripadnik jedne specijalne jedinice bi trebao imati približno dobre ocjene u svim testiranjima od anaerobno-aerobnih do testova eksplozivne te apsolutne snage. Upravo zbog toga je funkcionalni trening najpotrebniji kod pripreme vojnika jer sadrži sve ono što jednom vojniku/specijalcu treba.
Takođe, rekviziti kao što su Girye od izuzetnog su značaja za fizičku pripremu vojnika/specijalaca jer se njima može djelotvorno pripremiti muskulatura za apsorbiranje vanjskih opterećenja koja im se nameću u borbenim uvjetima te prevenira ozlijeđivanje vojnika u izvršavanju zadaća. Kako se Girya posljednjih godina koristi u pripremi sportaša i u treningu rekreativaca, sve češća je i u upotrebi kod pripreme specijalaca u jedinicama širom svijeta.
Pored Girye koriste se još i rekviziti poput: Macebella, Indijskih palica, Bugarska vreća, Slam Ball, Wall Ball, TRX, Battle Rope i naravno sve to popraćeno dobrim starim Bodyweight vježbama. Kada sve to ukomponujemo u jedan dobar trening i aktiviramo što više mišića u tijelu, uz dobru periodizaciju, dobijamo jednu jako spremnu grupu, vod, četu, jedinicu, vojsku.
Dakle, da zaključimo. Svakoj specijalnoj jedinici potrebni su psiho-fizički spremni pripadnici koji su izdržljivi i spremni na što bolje apsorbiranje vanjskih opterećenja. Funkcionalni trening je najbolji i najsigurniji put do toga – najbolji rezultati, najmanje ozljeda. Salute!
Napisao: Ermin Zulić
Izvori:
Jocko Willink (Navy SEAL) – Leadership, strategy and tactics (New York 2020)
dr. Besalet Kazazović – Kineziološka analiza pripadnika oružanih snaga (Sarajevo 2008)
Ivana Bonačić-Krešić – PRIMJENA SUVREMENIH SPORTSKO REKREACIJSKIH METODA U ORUŽANIM SNAGAMA (Zagreb 2019)
Pročitaj još: Kako Ostati U Formi Poslije 35 Godine