Dizanje utega – Što je to ?
Što je to dizanje utega? U zadnje vrijeme popularizacijom CrossFita i funkcionalnog treninga sve više vježbača u teretani izvodi klasično dizanje utega. Nemojte miješati sport – weightlifting sa vježbanjem s utezima u teretani. Dizanje utega klasičnim načinom (weightlifting) je sport u kojem natjecatelj pokušava podići maksimalnu težinu u dvije dicipline: trzaj i izbačaj. Kod trzaja natjecatelj u jednom neprekinutom pokretu podiže uteg od poda do iznad glave.
To je ujedno i najefikasniji način kako možemo uteg s velikom težinom podići do iznad glave u jednom pokretu. Ako kojim slučajem izmislite novi a bolji ući ćete u povijest. Izbačaj se sastoji od dva pokreta: nabačaja do prsa te zatim izbačaja iznad glave. U toj disciplini se može podići veća težina nego kod trzaja. Postoje različite tehnike dizanja što ovisi o školama učenja, zatim dimenzijama tijela natjecatelja ali osnovna tehnika je slična.
Zašto je dizanje utega dobro?
Pošto se klasičnim dizanjem utega podiže velika težina jako brzo natjecatelji posjeduju visoku razinu eksplozivne jakosti, koordinacije te ujedno mobilnosti koja je potrebna da bi tehnički mogli izvesti pokret. Korištenjem tehnologije klasičnog dizanja utega dolazi do pozitivnih hormonalnih i neuroloških promjena što dovodi ovaj sport u sam vrh aktivnosti koje izazivaju transformacije kod vježbača što se tiče motoričkih sposobnosti. Ako to djeluje kod vrhunskih sportaša djeluje i kod rekreativaca.
Svakako bih kao trener preporučio korištenje tehnologije klasičnog dizanja u treningu sportaša i rekreativaca međutim postoje određene postavke koje moramo znati. Prva i osnovna stvar je da je klasično dizanje utega vještina. Isto kao i tehnika u drugim sportovima. Naravno da bi digli veću težinu pomaže nam da smo snažni, eksplozivni, mobilni i sl. ali ako nam tehnika nije dovoljno dobra nećemo to moći prebaciti na težinu koju dižemo. Odnosno do nekog nivoa ćemo ići a onda ćemo doći do plafona.
Također ako smo trener i forsiramo rekreativcima da rade dizanje utega a oni ne žele to raditi jer im je prekomplicirano za učiti ili ne žele imati žuljeve na rukama ili se boje ne treba ih forsirati bez obzira što znamo koliko je to dobra tehnologija.
Ako smo kondicijski trener pitanje je da li imamo dovoljno vremena za učenje dizanja utega ili možemo to vrijeme efikasnije potrošiti. Nemojte zaboraviti na pliometriju, brzinu, agilnost (SAQ meode), izdržljvost (HIIT trening) i druge tehnologije koje moramo koristiti i spoosobnosti koje moramo razvijati kod naših sportaša. Puno puta nema dovoljno vremena za „informacijske“ treninge na kojima se uče nove stvari.
Postoji još jedna stvar s kojom će se možda neki složiti a neki ne. Što je vježba općenitija to ima bolji utecaj na promjenu općih sposobnosti a čim postaje specifična i traži više vještine to je manji utjecaj. Što bi to značilo? Ako gledamo mrtvo dizanje i čučanj u usporedbi s klasičnim dizanjem utega tada su prve dvije vježbe opće, zahtijevaju manje vještine i imaju bolji utjecaj na promjenu općih motoričkih sposobnosti nego klasično dizanje.
Još jedna vro bitna stvar vezana uz provođenje treninga dizanja utega je broj ponavljanja i serija. Klasično dizanje utega se izvodi s manjim brojem ponavljanja i serija a s većim težinama i većim pauzama. Za to je namijenjeno jer se na taj način podiže eksplozivna jakost i i u svaku seriju se ide potpuno odmoran.
U CrosssFitu se zna često izvoditi s manjim težinama i velikim brojem ponavljanja i nakon neke druge aktivnosti poput trčanja ili skokovva pa se izvodi u umornom stanju. Tada se razvija više izdržljiovst nego eksplozivna jakost. Tu treba biti oprezan i imati dobru tehiku jer je tehnologija dizanja utega koordinacijski zahtjevna i prilikom izvođenja sudjeluje cijelo tijelo.
U svakom slučaju bih svima savjetovao da probaju dizanje utega klasičnim načinom. Nadam se da će vam se svidjeti i da ćete se „navući“ na njega.
Napisao: Marino Bašić, Basic Gym One